orientacni mapka

Sprievodca

Zuzana Bobovská - Bošková

Zuzana Bobovská – Bošková

*08. 03. 1957 Považská Bystrica

výtvarníčka

Rodáčka z Považskej Bystrice, matka troch dospelých detí žije v Trenčianskych Tepliciach. K maľovaniu sa dostala akousi okľukou. Učarovalo jej síce už v detstve, ale pretože sa patrilo študovať niečo, čo by ju mohlo jednoznačnejšie uživiť, rodina a škola ju presvedčili k štúdiu vedeckého smeru matematiky. Absolvovala Matematicko-fyzikálnu fakultu UK v Bratislave a externe Filozofickú fakultu. Bola presvedčená, že tréning mozgu a logické uvažovanie ešte nikomu neuškodilo. Chvíľu naozaj pôsobila vo výpočtovom stredisku a neskôr začala učiť anglický jazyk.

Avšak jej predstavy o tom, čo by chcela naozaj robiť, smerovali do úplne inej oblasti. Napokon sa rozhodla splniť si svoje detské sny a túžby a vrátila sa k maľovaniu.

Výtvarný talent zdedila po svojom otcovi. Spolu s ním často chodila do prírody v okolí Považskej Bystrice, obdivovala Manínsku tiesňavu a kdesi hlboko do podvedomia si ukladala lásku ku kvetom, farbám, lúkam, vŕškom... jednoducho ku všetkému, čo robí náš pobyt na tejto Zemi krajším a dokáže pomáhať, keď sa zamračí.

Študovala u známeho výtvarného umelca Júliusa Kollera, textilnnú tvorbu rozvíja v ateliéri Kataríny Kuzmovej a maľbu u Dezidera Castiglioneho. Začiatkom 70. rokoch sa venovala výtvarnému umeniu na Ľudovej škole umenia v Žiline u Juraja Šutovského. Profesionálnemu maľovaniu sa začala venovať až po štyridsiatke.

V jej tvorbe je dominantná farba a ňou vytvorené prírodné motívy. Pod jej rukami vznikajú olejomaľby, pastely, textilné kreácie – plné pohody, obdivu, ale aj pokory pred niečím takým veľkolepým, ako je príroda a takým úžasným, ako je sila života.

Zuzana Bobovská – Bošková často vystavuje. S jej dielami ste sa mohli stretnúť na autorských výstavách v Dubnici n/Váhom, v Považskej Bystrici, v Piešťanoch, v Žiline, v Nitre, v Bojniciach, v Pezinku, v Liptovskom Mikuláši, v Dolnom Kubíne, v Trenčíne, v Banskej Bystrici, v Púchove, v Banskej Štiavnici, na Poľane, v Trenčianskych Tepliciach, na mnohých miestach v Bratislave (Grémium, Rača, Unibanka, ArteMiss, Parlamentka, Hotel Echo, Incheba-ART, Slovenský rozhlas, Dom umenia NOC, Divadlo West, NKÚ, Bratislavský hrad), ale i v zahraničí na prestížnych výstavách - vo Varšave, Prahe, Turecku (Izmir, Istanbul, Ankara, Eridne).

Zúčastnila sa mnohých výstav po celom Slovensku, v Čechách (Praha, Tišnov pri Brne, Třinec), Poľsku (Varšava, Jaslo, Krakow, Nowy Sacz), Rakúsku (Viedeň), Maďarsku (Békešská Čaba), Srbsku (Belehrad, Stará Pazova, Báčsky Petrovac), Nemecku (Berlín), v Holandsku (Rotterdam), Taliansku (Porto san Elpidio, Grottamare), kde získala za svoje diela i ocenenie.

Účasť na medzinárodných plenéroch: Výtvarný Tvrdošín, Trinec (ČR), Nowy Sacz (Poľsko), plenéry UBS (Oravské Veselé, Novoť, Zázrivá), plenéry DUK (Banská Štiavnica, Detva, Poľana, Detvianska huta),

Zuzana Bobovská – Bošková je členkou spolku Poľských pastelistov a Zväzu výtvarných umelcov západného Slovenska, ale predovšetkým Umeleckej besedy slovenskej, kde už niekoľko rokov pôsobí v správnej rade ako tajomníčka.

Na jeseň roku 2008 otvorila v Trenčianskych Tepliciach GALÉRIU  ZZ vedľa Kaviarne Maxim na autobusovom nástupišti.

(http://www.umenie.sk/main.php?act=ziv&id=22; http://www.zuzanab.host.sk/; Trenčianske noviny č. 13 (31. 03. 2008))

 


MAS mikroregiónu Teplička
tel: +421 636 556 732 | e-mail: mas@teplice.sk
kontakty | realizace Dat • 2009