orientacni mapka

Sprievodca

Ladislav Chudík

Ladislav Chudík (SR)

* 27.05.1924 Hronec

Čestným občanom sa stal: v roku 2000

Divadelný a filmový herec, verejný činiteľ, porevolučný minister kultúry.

Ladislav Chudík sa narodil v malej obci Hronec v okrese Banská Bystrica a už ako dieťa miloval slovenskú prírodu. Mama mu spievala, sčítaný otec mu pomáhal objavovať literatúru a učil ho prvé básne. S kamarátom hrával bábkové divadlo. Ako jedenásťročný išiel študovať do Kremnice. V tomto čase sa stával známy ako recitátor a ochotnícky herec. Po maturite sa vybral do Bratislavy, kde sa zapísal na filozofickú fakultu, na štúdium slovenskej a ruskej literatúry. Už v roku 1944 začínal ako elév v SND a zároveň študoval na dramatickom oddelení Štátneho konzervatória. Ako dvadsaťtriročný mal už za sebou vyše dvadsať postáv.

V rokoch 1946 - 1951 pôsobil na novootvorenej Novej scéne, ale potom sa vrátil do SND, kde vytvoril postavy v Macbethovi, Herodesovi a Herodiade, Henrichovi IV., Ibsenovom Borkmanovi a ďalších inscenáciách. Filmári ho objavili už krátko po vojne, no jeho prvou titulnou postavou bol až Kapitán Dabač v rovnomennom Bielikovom filme z roku 1959.

Po revolúcii bol Chudík krátky čas ministrom kultúry, ale srdce ho ťahalo späť k herectvu.

Ladislav Chudík pôsobil ako pedagóg na Štátnom konzervatóriu a neskôr na VŠMU a je autorom publikácie zasvätených článkov O herectve. Za svoje herecké výkony získal celý rad ocenení, medzi inými Cenu Karla Čapka a Hercovu misiu, obe udelené v Trenčianskych Tepliciach.

Do pamäti všetkých Čechov a Slovákov sa zapísal ako nezabudnuteľný doktor Sova v seriáli Nemocnica na kraji Mesta.

Navrhovateľom četného občianstva bol vtedajší primátor Peter Modranský.

Zdroj: http://www.osobnosti.sk/index.php?os=zivotopis&ID=227

 


MAS mikroregiónu Teplička
tel: +421 636 556 732 | e-mail: mas@teplice.sk
kontakty | realizace Dat • 2009