orientacni mapka

Sprievodca

Turistický výstup na Klepáč

Pozrite si virtuálnu panoramatickú prehliadku: klik

www.360cities.net/image/slovakia-trencianske-teplice-klepac-575-m-nm#0.00,0.00,70.0

Vďaka projektu Turistika bez hraníc, ktorý sa realizoval v rámci cezhraničnej spolupráce mikroregiónov Teplička a Ostrožsko, bol zrekonštruovaný náučný turistický chodník na Klepáč. Trasa je obohatená o nové lavičky, altánky, náučné tabule, smerovníky. Boli upravené vývraty, odpratané spadnuté konáre a stromy, do šmykľavých častí chodníkov sa zabudovali schodíky z agátových guľatín. Označené sú zaujímavé časti – jaskyne, závrty, vrcholy. Slávnostné otvorenie zrekonštruovaného chodníka na Klepáč sa uskutočnilo 17. apríla 2010. Zlatým klincom programu bolo slávnostné odhalenie nového ďalekohľadu, ktorý je trvalo zabudovaný na Klepáči. Chodník je momentálne vo vynikajúcom stave a aj vďaka náučným tabuliam je vhodný pre všetky vekové kategórie. Veríme, že na jarnú, prípadne letnú nenáročnú prechádzku si preto čas každý nájde.

  značka  - Baračka - sedlo pod Machnáčom - Machnáč 568 m (2 km, 50 min.)


  značka - Klepáč 575 m - sedlo pod Machnáčom 504 m  (0.6 km,  15 min.)


  značka  - Park (ústred. orientácia) - Margita - Malý Klepáč 470 m  (1.8 km, 35 min.)


  značka   - Park (ústred. orientácia) - Jánošíkova jaskyňa - Klepáč 575 m - Malý  Klepáč 470 m  (4.1 km,  95 min.)

Skupina vrcholov Klepáč - Machnáč sa nachádza južne od Trenčianskych Teplíc. Trasa, ktorá nás k nim zavedie začína na začiatku kúpeľného parku. Je červene značená. značka   - Park (ústred. orientácia) - Jánošíkova jaskyňa - Klepáč 575 m - Malý  Klepáč 470 m  (4.1 km,  95 min.). Popri LD Machnáč a evanjelickom kostole prichádzame k chodníku mierne stúpajúcim svahom. Minieme stanovište lesníckeho náučného chodníka, kríž, odbočku k Baračke a sme v mieste, kde z pôvodne štyroch mohutných líp zostali už len tri. Stúpaním a serpentínami sa dostaneme k smerovníku a vpravo zamierime k Jánošíkovej jaskyni.

Neuplynula viac ako polhodina. Pri hornom stožiari bývalého lyžiarskeho vleku sa naskytne pekný pohľad na centrálnu časť kúpeľov (Krym) pod juhozápadným výbežkom Grófovca a Slimákovou (493 m), v pozadí Biele Karpaty. Niekoľkokrát zmeníme smer, naposledy vpravo a sme pri smerovníku Klepáča (575 m). Vrchol je výhľadový s vybudovaným prístreškom a ďalekohľadom. Od opustenia jaskyne neuplynula ani hodina. Od smerovníka po žltej desaťminútový zostup privedie do sedla pod Machnáčom. Turistický chodník je zrekonštruovaný, príjemný na pešiu turistiku pre každého.

Prudký výstup na Machnáč (569 m) trvá (cca 7 min). V najvyššom bode je jednoduchý malý kríž z neopracovaného dreva. Po návrate do sedla pokračujeme spolu s modrou značkou. Neskôr nesmieme prehliadnuť prudké odbočenie červenej značky vpravo. Od lesníckej chaty Baračka je to už len pár minút na parkovisko na opačnom konci kúpeľného parku. Časovo túra nepresiahne dve a pol hodiny.


MAS mikroregiónu Teplička
tel: +421 636 556 732 | e-mail: mas@teplice.sk
kontakty | realizace Dat • 2009