orientacni mapka

Sprievodca

Omšenie

ĽUDOVÝ ODEV

Ľudový odev je prejavom hmotnej a duchovnej kultúry ľudu. Omšenie patrilo k trenčianskemu panstvu. Starý omšenský kroj zodpovedá horskému a pastierskemu charakteru. Je zhotovený zo súkna z ovčej vlny, konopného plátna, ovčej kože na kožuchy a vyrobenej hovädzej kože na krpce.

Ženský kroj

Ženský biely rubáč je nariasený, má široký vyšitý pás, tzv. veľkú furmu, dolu po obvode je šesť žlto vyšitých trocha spoťahovaných stĺpikov, tzv. zbieranie. Pod rubáčom je spodník z domáceho konopného plátna. Aby vynikol štíhly pás, pod furmou je ovinutá široká tkanica. Rukávce z domáceho plátna majú vyšitý obojček a pod ním bohato nazbieraný vyšitý širší lem volanček. Vydaté ženy si hlavu pokrývajú bielym vyšitým čepcom, vlasy si upravujú do grgola pomocou štvorhrannej kosidlačky, na čepiec si omotali ruľu. V robotný deň ženy nosili modré fertuchy s vyšitým pásom v prostriedku, s rôznofarebnými šnúrkami. Počas smútku nosili čierne zástery s bielo vyšitým prúžkom uprostred. V zime sa odievali do súkenných bielych kabátov a prikrývali vlnákmi. V daždi sa chránili veľkými doma zhotovenými plachtami.

Mužský kroj

Tvorí ho biela, z domáceho plátna zhotovená košeľa so širokými rukávmi a úzkym vyšitým pásikom, vesta z ovčej kože, je dožltkasta farbená dubovou kôrou, cifrovaná žltými kolieskami a červenými srdiečkami, priliehavé, vyšívaným ornamentom ozdobené nohavice opásané remeňom. Namiesto čižiem sa nosia vysoké pančuchy z ovčej vlny s čiernym ornamentom, ručne pletené. Na ne sa naťahujú krpce zo žltej hovädzej kože. No a každému ,,Pšenákovi,, patrí kapsa visiaca na boku na širokom remeni. Typická je aj halena s chazuchou, ktorá muža chránila pred dažďom. Ku kroju patrí krátky biely súkenný kabát  a malý guľatý klobúčik.

Detský kroj

Oblečenie detí sa po určitý vek líšilo od oblečenia dospelých. Nemluvňa malo nezošitú košieľku - halapínok. Keď vyrástlo z podušky, dostalo košieľku zošitú, siahajúcu po lýtka - šubu, žartovne i mútovník. Kroj ako dospelý dostalo dieťa, keď išlo do školy.

Doplnky

Doplnkom ženského obradového rúcha sú ozdobné plachty - prestieradlá, ktoré sa používali pri krstení, svadbe a niekedy i pri pohrebe. Plachty sa používali ako obrusy. Posteľné plachty sú pretkané hustými červenými niťami. Plachty, určené na nosenie tovaru na trh sú z dvoch nerovnakých polovíc, zošitých stinkovanou farebnou vložkou, z oboch strán vyšívanou kvetmi. Medzi zvlášť ozdobné patria plachty snúbenecké - snúbenica chodila po dedine pýtať dary. Hrobovú plachtu s malou výšivkou mala každá gazdiná pripravenú pre seba i muža. Plachty zelinové sú bez výšivky.

ĽUDOVÁ ARCHITEKTÚRA

Pôvodné omšenské domy boli z dreva.. Domy boli štítové, s dvoma oknami smerom na ulicu. Na omšenských domoch neboli ornamenty, ozdobou okien bol vystupujúci murovaný rámik "grnyca". Neskôr sa stavali aj domy s komínom.


MAS mikroregiónu Teplička
tel: +421 636 556 732 | e-mail: mas@teplice.sk
kontakty | realizace Dat • 2009